פורום עוד תעבורה ותאונות דרכים. בהנהלת עוד גלעד משולם - מומחה בתעבורה
ברוכים הבאים לפורום ! במקרים דחופים, ניתן לפנות אליי בכל שעה בכל אחד מהערוצים.
גלעד משולם, עו"ד תעבורה
www.meshulam-gilad.co.il

נהיגה עם כפכפים

Go down

נהיגה עם כפכפים Empty נהיגה עם כפכפים

הודעה על ידי Osvd on Wed Nov 27, 2019 11:01 am

לפני בערך חודש עצרו אותי 2 מתנדבים עם ניידת ליד הנמל ונתנו לי דו"ח על נהיגה עם כפכפים. חיפשתי בחוק ולא מצאתי שרשום שיש עברה כזאת ולפי מה שאני זוכר מה שלא רשום שאסור - מותר. אשמח אם תפנה אותי לסעיף האוסר נהיגה עם כפכפים וכמו כן לשמוע מה אתה חושב על העבירה הזאת כעורך דין תעבורה ומה אתה חושב שהכי כדאי לי לעשות. בתודה מראש.

Osvd
אורח

חזרה למעלה Go down

נהיגה עם כפכפים Empty Re: נהיגה עם כפכפים

הודעה על ידי עו"ד משולם גלעד on Thu Nov 28, 2019 10:28 am

אכן אין איסור ספציפי מפורש בחוק לנהיגה עם כפכפים. לצערי נתקלתי לא מספר פעמים בבתי המשפט בדוחות שנרשמו לנהגים בגין נהיגה בכפכפים (או כאשר הנהג יחף, דוחות בהם גם יצא לי לפגוש), לדעתי ברוב המקרים ככולם שלא בצדק. הדו"ח הנרשם במקרה כזה הוא בדרך כלל לפי תקנה 26(4) לתקנות :
26. אדם שמתקיים בו אחד מאלה לא ינהג רכב:

(1) הוא שרוי במצב העלול לסכן עוברי דרך;

(2) הוא נתון תחת השפעת סמים משכרים או משקאות משכרים;

(3) הוא אינו מסוגל לנהוג ברכב בבטחון סביר מחמת מצב נפשו או מחמת חולשה או ליקוי גופני;

(4) הוא במצב השולל ממנו את השליטה ברכב או את ראיית הדרך והתנועה בה.

היות שמדובר ב"תקנת סל", המשמעות היא כי החוק משאיר שיקול דעת לשוטר (או מניסיוני בדרכ כלל למתנדב שהם אלה שרושמים דוחות מסוג זה).

היות שמדובר בתקנה חמורה, מדובר בהזמנה לדין ועכשיו נותר לנהג להגיע לבית המשפט ולהסביר לשופט מה היה מנקודת מבטו.
ברוב המקרים שאני זוכר, תובעים ביטלו את הסעיף וחזרו מאישום וכאשר לא, בדר"כ זוכה הנאשם על ידי השופט.

רוב שופטי התעבורה הינם בעלי ידע נרחב בחוקי התעבורה וניסיון רב בשמיעת תיקים מכל הסוגים כולל תיקי תאונות דרכים ורובם, מבינים שלא לכך כיוון המחוקק בקובעו את התקנה וכי, נהיגה בכפכפים כשלעצמה, אינה שוללת שליטה ברכב ואינה מסכנת. כל אדם העוסק בתחום מבין כי נעלי עקב למשל או נעלי צבא/ מגפיים מקשים באופן אובייקטיבי על השליטה ברכב הרבה יותר מכפכפים ורוב הנשים יכולות להעיד כי כאשר אינן יכולות לסבול עוד את נעלי העקב ויש אפשרות, הן יעדיפו להחליף לכפכפים משום הנוחות שבשימוש בהן. לא סביר לאסור באיסור גורף שימוש בנעלי עקב, נעלי צבא או מגפיים ולא בכפכפים. לו היה המחוקק חושב כך סביר שהיתה הוראת חוק ספציפית המגדירה ברחל בתך הקטנה, עם איזה סוגי נעליים אסור או צריך לנהוג.

יחד עם זאת ראוי לקרוא את נסיבות הדו"ח הספציפי, אינני פוסל מצב כי במקרה קיצוני כזה או אחר, נהיגה בכפכפים או בסוג נעל חריג, עלול כן לקיים את יסודות העבירה. לא נתקלתי אך שמעתי גם על מקרה שנהג הורשע בעבירה.

יש לי הרגשה שאם אכן פירטת את הדברים כהוויתם ולא היה גורם סיכון ספציפי, כנראה שפגעת במתנדבים או העלבת אותם ובשל כך רשמו את הדו"ח ולא רק משום שהיו לרגליך כפכפים.

אני ממליץ לך לבחון את נסיבות הדו"ח (יותר נכון הדוח"ת הואיל וגם המתנדב שלא ערך את הדו"ח היה אמור לרשום מזכר המפרט את הנסיבות). אם אכן לא עולה כל סיכון מעבר לנעילת הכפכפים, הייתי ממליץ קודם כל לנסות לדבר עם תובע ואם לא יסכים לחזור מאישום (ובדרך כלל לא חוזרים מאישום לצערי, בגלל התנהלות לא נכונה לדעתי של ההיררכיה המקצועית במחלקת תביעות תעבורה של המשטרה), לשקול ברצינות לנהל את הדו"ח.

במקרה הטוב תזוכה ובמקרה הפחות טוב, תקבל עונש שאינו מחמיר. בדרכ כלל בנסיבות אלה, ללא עבר מכביד העונש הוא קנס, העניין הוא כי לעבירה יש סנקציה נלווית של 6 נקודות במשרד הרישוי.

פנה אליי ואעזור לך להחליט על פי נסיבות הדו"ח. בהצלחה

עו"ד משולם גלעד
Admin

מספר הודעות : 137

http://tabura-lawyer.forumhebrew.com

חזרה למעלה Go down

חזרה למעלה